Thursday, March 16, 2017

გაკვეთილის გეგმა და კრიტერიუმები

გაკვეთილის ყოველდღიური გეგმა

გაკვეთილის ჩატარების თარიღი: 23.04.2017
მასწავლებლის სახელი, გვარი: ქეთინო ტატიშვილი
კლასი: VI
საგანი: ისტორია
დრო: 45წთ
მოსწავლეთა რაოდენობა: 26, მათ შორის სსსმ მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის თემა: მეფე ვახტანგ გორგასალი
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლემ უნდა იცოდეს, როგორმა მოახრეხა ვახტანგ გორგასალმა, ქართლის სახელოვანმა მეფემ, ირანის ძალმომრეობის პირობებში ქვეყნის აღორძინება.
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი;
           1.მოსწავლე კითხულობს და იყენებს რუკას
           2. მოსწავლე იყენებს და ქმნის ინფორმაციის გადაცემის სხვადასხვა საშუალებებს.
           3. მოსწავლე განმარტავს და იყენებს ქრონოლოგიურ ერთეულებს
          4. მოსწავლე აკაშირებს ისტორიულ პაქტებს შესაბამის ეპოქასთან.
          5. მოსწავლე ახასიათებს  საქართველოს სტორიაში გამორჩეულ მნიშვნელოვან პიროვნებებს ,რომლებიც მონაწილეობდნენ მმართველობაში.

სტანდარტი: საზ.მეც. V-VI- 8 მოსწავლე შეძლებს იმსჯელოს პიროვნებისა და სხვადასხვა სოციალური ფენის როლზე საქართველოში.
რესურსი: რუკა, ვახტანგ გორგასლის პორტრეტი, საკლასო ჟურნალი, ელექტრონული  საპრეზენტაციო დოკუმენტი გაკვეთილის თემის შესახებ
კლასის ორგანიზების ფორმა:  ინდივიდუალური, ჯგუფური
აქტივობა: 1. გაკვეთილის მიზნის გაცნობა მოსწავლეთათვის
                    2. ჯგუფში მიღებული დავალებების პრეზენტაცია
                    3. კითხვა, პასუხი
                    4. გაკვეთილის შეჯამება მასწავლებლის მიერ
შეფასების ტიპები, მეთოდები:  პრეზენტაცია, რუკის გამოყენების უნარი, ჩართულობა
1.       გაკვეთილის ორგანიზაცია:  მოსწავლეთა აღრიცხვა და კლასის დაყოფა ჯგუფებად -  3 წთ
2.       გაკვეთილს ვიწყებ გონებრივი იერიშის მეთოდით და ვსვამ კითხვას რა იციან ვახტანგ გორგასლის შესახებ? -  3 წთ
3.       მინი ლექცია  V  საუკუნის ვითარებისა და ვახტანგ გორგასლის შესახებ, პარალელურ რეჟიმში პრეზენტაციის ჩვენება  -  10 წთ
4.       ჯგუფებს ვაძლევ დავალებას  სახელმძღვანელოში მოიძიონ საკითხები -  10 წთ
1.       ვახტანგ გორგასლის ბავშობა და ყრმობა
2.       მეფობის პირველი წლები
3.       კათალიკოსობის შემოღება
4.       ირანელთა წინააღმდეგ ბრძოლა
5.        ქართლის სამეფოს სახელმწიფო წყობა
       5. ჯგუფის მიერ მომზადებული პრეზენტაცია      -    10 წთ
6. მოსწავლეებს ვაძლევ კითხვებს  -  4 წთ
1.       დაასაბუტეთ რომ ვახტანგ გორგასალი არა მარტო მამაცი მეომარი და დიდი მხედართმთავარი იყო  არამედ ქვეყნის მშენებელი
2.       რატომ ჰქონდა გორგასალს მუზარადზე მგლის თავი გამოსახული
7.   საშინაო დავალება :
1) წერილობით ჩამოაყალიბეთ ვახტანგ გორგასლის ღვაწლი ქვეყნის  წინაშე
2) ინტერნეტის საშუალებით მოიძიეთ ცნობები ვახტანგ გორგასლის შესახებ, გამოიყენეთ საძიებო სისტემა www.google.ge
8) მოსწავლეთა შეფასება :
1) მოსწავლეს შეუძლია რუკის კითხვა და გამოყენება
2) მოსწავლეს შეუძლია მასალის წარდგენა თანამიმდევრულად. აქვს პრეზენტაციის უნარი.
3) მუშაობს ჯგუფში, არის აქტიური მსმენელი,პატივს სცემს სხვის მოსაზრებას.
შეფასებული მოსწავლეთა რაოდენობა 15
თვითშეფასება: ვიყენებდი მოსწავლეთა ორგანიზაციის სხვასასხვა ფორმას ,კლასის მართვის                            სტილი იყოს დემოკრატიული , მოსწავლეთა ყურადღება იყო კონცენტრირებული და საკითხი ფოკუსირებული, სწორედ შერჩეული მეატოდები და აქტივობები. ყველა მოსწავლე ჩართული იყო საგაკვეთილო პროცესში




         გაკვეთილზე მონაწილეობის შეფასების კრიტერიუმები
1 ქულა
2 ქულა
3 ქულა
4 ქულა
არ მონაწილეობს აქტივობებში,ან მონაწილეობს იშვიათად.
იშვიათად მონაწილეობს,შეაქვს წვლილი მხოლოდ ზოგიერთ აქტივობაში ძირითადად პასიური მსმენელია.
აქტიურად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში თავისუფლად გამოთქვამს საკუთარ აზრს.ჯგუფში მონაწილეობის დროს ინაწილებს ფუნქციებს.
აქტიურად მონაწილეობს და შეაქვს მნიშვნელოვანი წვლილი ყველა აქტივობაში, აკეთებს პრეზენტაციას , საუბრობს გამართული ქართული ენით ლაკონურად და არგუმენტირებულად.




No comments:

Post a Comment